DNS ile FTP Yapılandırılması

DNS üzerinde ftp yapılandırması olamdan dosya yükleme, indirme işlemlerini yapamayız. Sadece IIS üzerinde yapılan Ftp yapılandırma ayarı sistemin doğru çalışmasına yetmeyecektir. Öncelikle DNS üzerinde 10.0.0.21 “www” host kaydına karşılık gelecek olan New Alias (CNAME) kaydını giriyoruz.

“New Alias(CNAME) Tanımlama”

Girmiş olduğumuz “ftp.ferdiyilmaz.com“ CNAME’ i için FQDN kaydını Browse seçeneği ile seçiyoruz.

“New Alias(CNAME) FQDN Ayarı”

FQDN kaydı için Browse dediğimizde gelecek ekran aşağıdaki gibidir.

“New Alias(CNAME) FQDN Ayarı”

Ve DNS üzerinde girmiş olduğumuz  Alias(CNAME) aşağıdaki gibi olacaktır.

“FTP için DNS CNAME Görünümü”

Şimdi sırada IIS üzerinde FTP tanımlama işleminde, yeni bir FTP tanımlama için IIS üzerinde Sites üzerinde sağ tıklayıp Add FTP Site seçeneğini seçiyoruz.

“Add FTP Site”

Gelen menüde Ftp site name (IIS üzerinde görünür ismi)  girip Physical path olarakda izinlerini daha önceden hazırladığımız paylaşımdaki klasörümüzü seçiyoruz.

“FTP Site Name ve Path Belirleme”

Next tuşuna tıkladığımızda, tanımlamış olduğumuz FTP site için Ip adresi ilgili bilgisayarın ip adresi olarak seçilir ve FTP varsayılan olarak 21 portunu kullanır. SSL sertifikalı bir FTP hazırlıyor isek SSL seçeneği işaretlenir. Eğer SSL sertifikasına sahip değil isek No SSL seçeneği seçilir ve next ile sonraki bölüme geçilir.

“FTP IP ve SSL Certificate”

FTP Sitemizde paylaşıma açtığımız  dizine erişim ile ilgili ayarlar karşımıza gelecektir. Şimdi burada ki seçenekleri inceleyerek içerikleri hakkında bilgi verelim. Eğer Anonymous dersek, FTP erişiminde şifre sorgulaması yapmadan FTP adresini yazan herkes FTP’ ye erişebilir. Tabiki bu bizim için bir güvenlik açığıdır.

Basic’i işaretlediğimizde Authorization altındaki Allow access to’dan birini işaretlememiz gerekir. Bu seçenekleri inceleyecek olursak.

All Users: Bu seçenek Domain yapısında FTP yayını yapmamızı gerektirir. Çünkü domainde hesabı olan herkes erişim hakkına sahiptir.

Anonymous Users: FTP sitemizin şifre sorgulaması istemeden herkese açık olmasını sağlar. Güvenlik nedeniyle tavsiye edilmez.

Specified Roles or Users Grops: Domain yapısında belirlediğimiz kullanıcı ya da gruplarına erişim hakkı tanımamız için kullanırız.

Specified Users: Domain ortamında belirlediğimiz kullanıcılara erişim hakkı sağlayabiliriz.

 

 

“İzinler ve Roller”

Burada Anonymous kullanıcısını seçerek herkese açık bir FTP oluşrutuyoruz.

 “Oluşturulmuş FTP”

Hazır olan FTP Site’ımız için daha önceden DNS üzerinde tanımlama yaptığımız CNAME üzerinden erişim sağlamaktayız. “ftp.ferdiyilmaz.com” linki ile FTP ‘ye erişim sağlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir