Bilişim Teknolojileri ve Genç Girişimcilik

Başlangıç

Etrafımıza baktığımızda kendisini anlatan birçok insan görüyoruz değil mi? Bilişim sektörü özellikle. Bu sektörde başarı oranı yaptığınız ürün ve çalışmalar ile ölçülürken elde ettiğiniz kazanımlar sizin için büyük ancak bir o kadar tehlikeli boyutlarda olabilir. Geçtiğimiz günlerde bir toplantıda en büyük sorunlarımızı ele aldık bu toplantıda başlıca sorunların sürekli ülke içerisindeki bazı kesim ve kısımlardan kaynaklandığı düşüncesi ve sektörün yaşadığı ekonomik buhran dönemi üzerinde yoğunlaşan havanın bu konuda oldukça etkili olduğunu yönündeydi.

Ben bu konuya pek katılmıyorum, katılmadığım gibi aslında en çok eleştiren ve geçmişte aynı hataları yapmış biri olarak sizlere burada şunları anlatmak istiyorum. Madem biz bilişim sektörü için çalışıyoruz, madem bu sektörde bir geleceğimiz olsun istiyoruz o zaman yapmamız gereken başarılı ürünler çıkarmak. Bu ürünleri sadece ülkemiz için değil, farklı ülkeler için geliştirmek ve bu ülkelerde bu ürünlerin pazarlanması konusunda destek almak zorundayız. Eğer biz bilişimci ruhuna sahip kişilersek artık pencereyi genişletmenin zamanı geldi.

Peki nerede yanlış yapıyoruz?

Bilişim sektöründe ister kendini kanıtlamış olsun isterse sektöre yeni girmiş olsun hemen herkesin bir hastalığı var, yaptığı işi kendinden başka kimsenin yapamadığını düşünmek. Bu hastalıktan biran önce kurtulmalı ve başkaları hakkında yorum yapmak yerine kendi yaptığımız işlere odaklanmalıyız. Bizden daha iyi olan kişileri kıskanarak onları kötüleyerek ve herhangi bir şey ortaya koymamışken başka insanların verdiği emekleri hiçe sayarak konuşmaya ne hakkımız ne zamanımız var.

İkinci konu ise eğer gerçekten bir işte başarılı olduğumuza inanıyorsak o iş ile ilgili olarak belirlediğimiz kriterleri daha ileriye bir seviye üst sınıfa taşımak için çaba harcamalıyız. yetinmek doğru bir yaklaşım değil o nedenle elde ettiğimiz değerlerin hep bir üstü olacaktır çünkü hayallerimiz kısıtlı, bu hayallerin ötesine geçmek için yardım aramalı ve o yardımı önce çevremizden sonra başkalarından bulmalıyız. Eğer çevremizdeki kişiler bize inanmıyor ve bize destek olmuyor ise başka insanların bize destek olması ve inanmasını beklemek oldukça zor bir ihtimal. yani bütün desteği çevrenizden bulun demek doğru değil ancak ilk destek size çevrenizden gelmeli demek daha doğru, aileniz akrabalarınız vb.

Girişimci mutfağında çok başarılı işler çıkarıyoruz, inanıyorum ki öyle projeler var ki parmak ısırtacak cinsten, ancak projeyi satmayı beceremiyoruz, proje satmak öyle kolay bir iş değildir. Proje satmak gerekirse projenin en büyük payını başkasına vermek anlamına da gelebilir, ancak hayallerinizdeki hedef için ne yazık ki bunu göze almak zorundasınız bazı şeylerde. Elinize geçen fırsatları iyi değerlendirmeli her zaman hukuka dayalı yatırımcı kisvesi altına saklanmış şeytanlardan korunarak bir şeyleri başarmalısınız. Dolayısıyla birçok yatırımcı sizi iyi pazarlayabilir ancak sizi kullanmaması için gerekli zemini ve ortamı oluşturmalısınız.

Bilişim alanında bol konuşma sıfır icraat!

Genel olarak ülkemizde artık fikir hırsızlığı farklı boyutlara ulaştı bu nedenle fikirlerinizin kıymetli olduğunu unutmayın, elde ettiğiniz değerleri fikirler sayesinde elde edeceğinizi ve hayalleriniz ile projelerinizi şekillendire bileceğinizi unutmayın. Ufkunuz açık olsun dar bir kalıba sığdırmaya çalışmayın. Neden sürekli konuşuyoruz ancak icraata geçemiyoruz?

Dikkat ederseniz sürekli sempozyumlar, toplantılar, çalışma grupları ile çeşitli etkinlikler düzenliyoruz, birçok konu konuşuyoruz ancak o konuştuklarımız orada kalıyor. Kesinlikle icraata geçemiyoruz. Bildiğimiz konular ve alanlarda ürün çıkarmamız gerekiyor, katma değer yaratacak ürünler, yazılımlar ve daha nice şey gerekiyor harekete geçme zamanı geldi arkadaşlar. Silkelenip kendimize gelmeliyiz. Konuşarak ürün çıkarılmaz, toplantılar, sempozyumlar, gösteriler ve daha niceleri sadece ürün çıkardığımız zaman ortaya koymamız gereken şeyler. Elbette tartışmalı ve konuları değerlendirmeliyiz. Ancak bunu bir furya haline getirdik. Gün geçmiyor ki yeni bir Summit, Event veya herhangi bir etkinlik olmasın. 1 yılın yaklaşık 104 günü hafta sonu, ayda en az 3 toplantı 2 günlük olduğunu düşünelim 6 gün 72 gün daha gitti. Ne zaman çalışacak ne zaman iş yapacak ne zaman ürün çıkaracağız? Hafta sonları tutulacak yerler pahalıya geldiği için hafta içi yapılıyor olmasından dolayı 6 günü 1 ayda sadece iş günlerine dahil ettim. Ortalama rakamlar ile. Bayramlar resmi tatilleri de kattık mı çalışmaya kalan gün sayısı 100’ü geçmeyecek sanırım bu ne perhiz ne lahana turşusu arkadaş biz ne zaman ortaya bir ürün çıkartacağız?

Amerika’da ve Avrupa’da inanın bu iş çok daha zor koşullarda  ve çok daha zorlu süreçlerde yapılıyor. Size anlatıldığı gibi hayal dünyasında değil buradakiler. Kendilerini kapatıp bir garajın içerisine ailesi ile bile iletişini aylarca kesen insanlar tanıdım. Ne telefon, ne Televizyon nede herhangi bir  iletişim aracına ihtiyaç duymadan geçen aylar süren çalışma. Sonucunda başarı. İşte biz bu başarıyı kıskanıyoruz. Bu başarıyı konuşuyor ve sürekli olarak bu başarılar üzerinden elde edilmiş ürünleri kullanıyoruz.

Bilişim ve Girişimde Sorunumuz nerede?

Sorun okumuyoruz, kendimizi geliştirmek ve geleceğe ışık tutmak için yazılmış kitapları, kitapların içerisindeki zaman tünellerini görmüyor ve gezmiyoruz oralarda. Geleceğe veya geçmişe doğru yolculuk yapmıyoruz kitapların arasında. Yazılan her kitap, düşünülen her cümle sizlere bir şeyler katabilmek adına aktarılmış ekmek kırıntılarıdır. Bu kırıntıları toplayarak ulaşmak istediğiniz yere gidersiniz.

Kendinizi geliştirmek için haftada en az 14 saat kitap okumaya ayırın bunu her gün iki saat tekrarların ve görün bakın hayatınız nasıl değişecek. Nasıl şekillenecek ve insanlara hayata bakış açınızda nasıl önemli değişimler olacak. Hangi kitabı okuduğunuzun bir önemi yok, roman, felsefe, şiir, kurgu, ansiklopedi ne olursa okuyun. Hayata dair ufkunuzu genişletin ve beyninizdeki keşfedilmemiş domino taşlarını yıkın. Körelmekten kurtulup kendinize çeki düzen verin. Hangi alanda iş yapıyorsanız o alandaki İngilizce, Türkçe, Fransızca veya diğer dillerdeki kitapları okuyun. Sizin dilinize çevrilmiş en çok okunan kitapları. Değer katılmış önerilmiş olanları. Zaman kaybetmeden başlayın okumaya.

Bilişimci ve Girişimci Zamanın değerini bilmeli!

Elinizdeki zamanın değerini biliyor musunuz? Pek sanmıyorum, elinizde tuvalete giderken bile yanınızda olan cep telefonunuzu aldığınızda ona dalıp gidiyor ve zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyorsunuz. Sizden çalınan ve hayattaki en değerli şeylerden biri olan ve asla geri getiremeyeceğiniz zaman. Günde en kötü ihtimalle 3 saat cep telefonunuz ile geçiriyorsunuz. Bu süre yılda 1095 saat yapıyor şu zamana bakın. Bu zamanın ne kadarı gerçekten kayda değer gelişmeler ve hayatınızı olumlu yönde etkileyecek ve şekillendirecek şeylerden oluşuyor? (İstisnalar dışında)

“Bir şey bizi öldürmüyor ise güçlendirmeli” zamanınızın değerini bilin burada bahsettiğim konular bazen gözle gördüğümüz, bildiğimiz ve farkında olduğumuz konular olabilir. Ancak bazen ikinci bir iç sesin bize bunları söylemesi oldukça önemli oluyor. Şu anda bu yazıyı iç sesiniz ile kendinize okudunuz. Dilerim değerlendirmesini de ona göre yaparak geleceğinize yön verebilirsiniz.

Üretken Bir Gün İçin 10 Tüyo

 

Üretken bir yaşam için zamanımızı; zamanın belki de değerlendirmesi en kolay ölçüsü olan bir günümüzü nasıl geçirdiğimizi bilmemiz, nasıl geçirebileceğimizi belirlememiz gerekli. Bu sebeple her sabah uyandığımızda hedefimiz: “Üretken Bir Gün” olmalı.

Peki nasıl “Üretken Bir Gün” geçirebiliriz. İşte karşınızda üretken bir gün için 10 Tüyo!

1-)Yapılacaklar Listesi Oluşturun.

Yapılacaklar listesi; ya da todolist- checklist üretken bir gün için kilit role sahiptir. Güne başlarken önünüzde bulunan bir yapılacak listesi ve yerine getirilen her görevden sonra o görevin üstünü çizmek sizi oldukça motive edecektir. Uyanınca belirlediğiniz hedefler gün içinde unutulur ve unutulan hedefler yatmadan önce akla gelirse bu üretken bir gün geçirmediğiniz anlamına gelir.

2-)Kendinize ve kişisel gelişiminize zaman ayırın.

Üretkenlik yalnızca görevlerinizin ve işlerinizin hepsini yerine getirmekten ibaret değildir. Üretken bir gün aynı zamanda kendinize, fiziksel ve mental gelişiminize ne kadar zaman ayırdığınızla da doğrudan ilgilidir. Sadece görevleri yerine getirmek robotların işidir.

3-)Girişken ve Enerjik Olun.

Güne başladığınız andan itibaren yüksek bir enerjiyle işlerinize ve çevrenize odaklanmalısınız. Ofansif bir biçimde gibi hareket edip, normal bir performansın ötesine geçin. Sınırları aşanlar ve fazlasını ortaya koyanlar en üretken ve başarılı insanlardır.

4-)Tüm gününüzü kaplayacak etkinliklere katılımda kendinize sınır koyun!

İlginizi çeken, gelişiminize katkıda bulunacak birçok etkinlik icra ediliyor olabilir. Bunlara katılım şüphesiz çok önemlidir. Ancak sürekli etkinlikten etkinliğe koşmak, özellikle tüm gün süren etkinliklere gereğinden fazla katılım göstermek tüm zamanınızı harcamanıza sebep olabilir. Bunun sonucunda kabarık bir yapılacaklar listesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu konuda akılcı, faydayı gözeten ve verimlilik öncelikli bir bakış açısı benimseyin.

5-)Zamanınızı eğlenceli geçirin.

Üretken bir günün çok iş yapmak olduğu yanılgısına düşebilirsiniz. Ancak zamanını eğlenerek geçirmek başarılı bir yaşam demek olduğu kadar üretken bir yaşam demektir. Sorumluluklarınızın olduğunu inkar etmemekle, her şeyi yapmanın daha eğlenceli bir yolu olduğu düşüncesindeyim.

6-)Zamanınızı kaliteli geçirin.

Kaliteli zaman geçirmek, üretkenliğin olmazsa olmaz bir kuralı. Zamanın kalitesi, aldığınız keyif kadar ne kadar verimli geçirdiğinizle de alakalı. Bu sebeple zamanınızı sizin için ya da işiniz için önemli insanlara ayırmaya önem gösterin. Aileniz, arkadaşlarınız, fikirlerini önemsediğiniz, zengin bakış açılarına sahip; özellikle sizden farklı düşünen insanlarla geçireceğiniz vakit sizin için en kaliteli, keyifli ve verimli vakit olacaktır.

7-)Düşünme ve Beyin Fırtınası Araları Verin.

Gün içerisinde yoğun bir şekilde çalışırken birkaç ara vermekte fayda var. Verilen bu aralarda işinizle, hayatınızla ve projeleriniz ile ilgili düşünüşler ve beyin fırtınaları gerçekleştirirseniz zihninizin çok boyutlu ve geniş çalışmasını sağladığınız gibi yeni fikirler, stratejiler, bakış açıları ve çözümler geliştirebilirsiniz.

8-)Bol Su İçin.

Bol su içmek, daha verimli çalışan bir beyin demektir. Zihninizi yoğun bir şekilde kullandığınız bir günde bol su içmek yenilenmeyi ve verimliliği sağlayacaktır. Onlarca defa okuduğunuz su içmenin faydaları yazılarını hatırlayın.

9-)Yapılacakları Önceliklendirin.

Yapılacaklar listesinin oluşturulması kadar yapılacakları önceliklendirmek de üretkenlik için çok önemlidir. Bir araştırma, insanın daha iyi hissetmek adına en kolay görevleri yapmaya yöneldiğini ifade ediyor. En önemli iş ve görevleri önceliklendirmelisiniz

10-)Kısa Günün Değerlendirmesi

Gün içinde yukarıdaki tüm tüyoları uyguladıktan sonra günün değerlendirmesini yapmak çok önemlidir. Yatmadan önce bugün neleri tamamladığınızı, neler yaptığınızı incelemek ve geçen bir gün hakkında değerlendirme yapmak, bir sonraki gün için yararlı bir feedback olacaktır

Girişimciler, toplumun gereksinim duyduğu ürünleri üretip, hizmetleri sunarak maddi ve manevi kazanç elde etmeyi hedefleyen kişilerdir. Bunun temelinde yatan gerçeklerden birisi de kendi kendinin patronu olmaktır. Birilerine bağlı olarak çalışıp maaş almak yerine, kendi işini planlayıp geliştirerek para kazanmak hedeflenmektedir. Günümüzde bu konuda sağlanan teşvikler, destekler ve bilgilendirme programları sayesinde birçok kişi kendi işini kurmaktadır.

Oldukça meşakkatli bir aşama olan iş kurma süreci; sağlam bir motivasyon, iş fikrinin belirlenmesi, çalışma programının hazırlanması, ön değerlendirmenin yapılması, iş fikri ile ilgili yapılabilirlik araştırmasının yapılması, iş planının hazırlanması, işin kurulması ve işletmenin geliştirilmesi gibi belli temel aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamalarda sağlam temeller oluşturarak hayalini kurduğunuz işi sorunsuz bir şekilde geliştirebilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Temel aşamalarda yapacağınız yanlışlar nedeniyle işinizi batırabileceğiniz riskini de gözden kaçırmamalısınız. Bu nedenle sakin bir şekilde gereklilikleri yerine getirmeli ve sağlam temeller oluşturmalısınız.

 

Şimdi girişimciler için iş kurma sürecinin temel adımlarından sırayla bahsedelim.

  1. Adım: Girişimcilik Motivasyonunu Sağlamak

Girişimcilikte en önemli unsurlardan bir tanesi motivasyondur. Hatta motivasyon, iş kurmak isteyen kişiler için finansmandan bile daha güçlü bir etkendir. Çünkü paranız olsa bile işinizi kurma, yürütme ve geliştirme sürecinde birçok sorunla karşılaşırsınız. Bu sorunlarla baş edebilmenin en önemli yolu, motivasyonunuzun güçlü olmasıdır. Karşılaşacağınız sorun ve zorluklar sizi yıldırmamalıdır. Motivasyonunuzun eksik olması durumunda, karşınıza çıkacak iş fırsatlarını değerlendiremezsiniz.

Genel olarak ülkemizde iş fikri aşamasında yaşanan bilgi eksikliği, bürokrasi, yasal işlemlerin uzunluğu, masraflar, enflasyon baskısı, düşen kar gibi birçok faktör girişimcinin kararlılığını zorlamaktadır. Bunlar karşısında motivasyonunuzu kaybetmeden güçlü bir şekilde dikilebilmelisiniz.

  1. Adım: İş Fikrini Belirlemek

Girişimci motivasyonunuzu sağladıktan sonraki ilk önemli adım ve başarmanızın ilk şartı, başarı potansiyeli yüksek bir iş fikridir. Girişimciler iş fikirlerini belirlerken, öncelikli olarak iş deneyimlerini, yeteneklerini, becerilerini ve uzmanlık alanlarını ele almalıdır. Aynı zamanda sahip oldukları bilgiler de girişimciler için iş fikri kaynağı olabilir. Bunların dışında yer alanlar ise iş fikrine çevirdikleri fırsatlardır.

İş fikrini belirlemek için piyasalarda ne olup bitiyor gözlemlemelisiniz. Fırsatları sezinlemek ve yakalayabilmek ise başarılı girişimcilerin özelliklerindendir. Fırsatlar girişimcilere, yeni bir ürün veya hizmet sunma şansı tanıyan en iyi unsurlardır. Ayrıca güçlü ve avantajlı bir ortaklık için de gerekli ilişkilere ulaşabilmektir.

  1. Adım: Çalışma Programını Hazırlamak

Bir girişimcinin iş kurma hedefine ulaşabilmesi için belli başlı konularda düzenli ve yoğun bir çalışma içine girmesi gerekmektedir. İş fikrinin belirlenmesinden kurulmasına ve ilk müşteriye kadarki süreçte birbirinden farklı; ama birbirine bağlı çalışmalar yapılmalıdır. İş kurma aşamasına ulaşabilmek için çalışma programı hazırlık sürecinde en başından sonuna kadar planlı bir şekilde eksiksiz ve geniş kapsamlı bir şekilde hareket edilmelidir.

Başarılı bir iş kurabilmek için ön hazırlık çalışmalarının yeterli bir seviyede yapılması gerekir. Çünkü iş kurma süreci, kaynakların verimli kullanılması gereken bir süreçtir. Zaman ise sizi başarıya götüren yolda en önemli faktörlerden birisidir. Hızlı bir şekilde iş kurma aşamasının gelişmesini istiyorsanız, ön hazırlık çalışmalarına önem vermelisiniz.

  1. Adım: Ön Değerlendirmenin Yapılması

İş fikrinizin gerçekleştirilmesi ve uygulanması için yapmanız gereken öncelikli iş, başarı şansı ve gelir potansiyelinin araştırılmasıdır. Ayrıca girişimci, yapacağı araştırmalara paralel olarak işin kurulması, yürütülmesi ve büyümesi için ne yapması gerektiğini de belirlemelidir. Yani işin yapılabilirliğini araştırması gerekmektedir. Bu aşama uzun süreli ve geniş kapsamlı bir çalışma gerektirir. Ama girişimcinin bu araştırmaları yapmadan önce genel çerçevede işin kurulmasına mani olan bir durum olup olmadığını da incelemesi gerekmektedir.

Ön değerlendirme çalışması, iş fikrinin genel özelliklerinin belirlenmesini ve kendi özellikleri ile genel bir karşılaştırma yapılmasını sağlamaktadır. Bu çalışma, kısa ve hızlı olması nedeniyle girişimcinin zaman kaybetmesini engellemektedir. Aynı zamanda birden fazla iş fikri söz konusu olduğu zaman da ön değerlendirme çalışmasının yapılması oldukça faydalı olacaktır.

  1. Adım: İş Fikrinin Yapılabilirlik Araştırması

Girişimcilerin kurdukları işte başarılı olabilmesi için önce iş fikrinin başarı potansiyeline sahip olması gerekiyor. Burada başarı potansiyelinden kasıt yalnızca iş fikrinin özellikleri değildir. Aynı zamanda kurulmak istenen şirketin başarısı ve bu 3 temel unsura bağlıdır. İş fikrine, piyasaya ve girişimcinin özelliklerine göre başarı potansiyelinden bahsedilmektedir. Bu nedenle iş kurma sürecinde bu konu üzerine detaylı ve karşılaştırmalı analiz yapılmalıdır.

Girişimcinin kurmak istediği işiyle ilgili olarak araştırması gereken birçok soru bulunmaktadır. İş fikrinin, piyasadaki arz – talep ve rekabet ilişkileri içindeki yeri, müşteri kitlesi, ürün ve hizmet özellikleri, işletme kuruluş modeli ve yasal seçenekler, teknik bilgi ve beceriler, finansal kaynak seçenekleri gibi konular dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır. Aynı zamanda girişimciler, iş fikrinin yapılabilirliğini ve başarı potansiyelini belirlemek için de birçok soruyu araştırarak en doğru seçenekleri belirlemesi gerekiyor. İş fikrinin yapılabilirlik araştırması, bu soruların sorulduğu ve en uygun cevapların araştırıldığı aşamadır. Bu aşama sonucunda ise girişimci, iş fikrinden yola çıkarak kendi özelliklerine uygun bir iş modeline ulaşmış olacaktır.

  1. Adım: İş Planının Hazırlanması

Yapılabilirlik araştırması sonrasında, kurulacak olan işin en doğru ve uygulanabilir modeline ulaşmış olacaktır. Artık girişimcinin elinde, çeşitli kuruluş ve işletme seçenekleri arasından kendi özelliklerine ve işletme amaçlarına uygun olanların seçildiği bir kararlar dizini yer almaktadır. Girişimci yapılabilirlik raporu ile iş kurma sürecinde yapması gerekenlere, çeşitli seçenekleri değerlendirerek ulaşır.

Yapılabilirlik araştırması ile projenin kapsamı belirlenmiştir. Uygulama aşamasına geçmek için de bir iş planına gerek vardır. İşin kurulma günü gelene kadar hazırlanan kapsamın ortaya çıkması için birçok aktivite sıralı ve daha önceden belirlenen özelliklerde gerçekleştirilmelidir. Bu konuda başarılı olabilmek için girişimcilerin, iş planını doğru bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. İş planının en temel amacı ise girişimcinin iş kurma sürecinde hangi hedefler için neleri, nasıl ve ne zaman yapacağını belirlemesidir.

  1. Adım: İş Kurma Aşaması

Yapılabilirlik araştırması sonrasında, kurulacak olan işin en doğru ve uygulanabilir modeline ulaşmış olacaktır. Artık girişimcinin elinde, çeşitli kuruluş ve işletme seçenekleri arasından kendi özelliklerine ve işletme amaçlarına uygun olanların seçildiği bir kararlar dizini yer almaktadır. Girişimci yapılabilirlik raporu ile iş kurma sürecinde yapması gerekenlere, çeşitli seçenekleri değerlendirerek ulaşır.

Yapılabilirlik araştırması ile projenin kapsamı belirlenmiştir. Uygulama aşamasına geçmek için de bir iş planına gerek vardır. İşin kurulma günü gelene kadar hazırlanan kapsamın ortaya çıkması için birçok aktivite sıralı ve daha önceden belirlenen özelliklerde gerçekleştirilmelidir. Bu konuda başarılı olabilmek için girişimcilerin, iş planını doğru bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. İş planının en temel amacı ise girişimcinin iş kurma sürecinde hangi hedefler için neleri, nasıl ve ne zaman yapacağını belirlemesidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir